Złoto daje zarobić inwestorom ceny złota są rekordowe, ale wciąż można inwestować z zyskiem Do ilu USD za uncję wzrosną

Na fali niepokoi o eskalację napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Notowania metalu szlachetnego wspierane są przez… Mijają dwa lata od szczytów na dolarowych cenach złota i srebra. W tym czasie metale stały nieco na uboczu, pozwalając się wykazać surowcom energetycznym i rolnym, które ciągnęły indeks CRB.

Czy cena złota wzrośnie w 2022?

Mediana tych prognoz każe się spodziewać, że rok 2022 złoto zakończy przy kursie 1 680 USD/oz., a więc na poziomie zeszłorocznych minimów i zarazem o prawie 8% poniżej obecnych poziomów (ok. 1822 USD/oz). Zakres prognoz rozpościera się od 1500 USD/ oz. (Deutsche Bank) do 1900 USD/oz.

Złoto jest surowcem o ograniczonych zasobach, co ma duży wpływ na stabilność ceny kruszcu. W przeciwieństwie do waluty, która może zostać dodrukowana, złota nie sposób wyprodukować. Ponadto, od kilku lat można zaobserwować spadek ilości wydobywanego surowca. Przyczyną negatywnego trendu są chociażby wzrastające koszty wydobycia złota, które wpływają ryzyko inwestycyjne na podwyżkę cen królewskiego metalu. W czasach nieustannie zmniejszającej się dostępności złota, staje się ono coraz mniej przystępnym produktem, co przy wciąż rosnącym popycie wpływa na wzrost kursu. Goldman Sachs prognozuje, że do końca roku cena złota osiągnie dolarów za uncję, o ile utrzyma się wysoka inflacja, a gospodarka nadal będzie słabnąć.

Czy warto kupić złoto? Zdaniem Tradera21 koniec podwyżek stóp może podbić ceny

W ubiegłym tygodniu retoryka Fed była mniej „jastrzębia”, niż się obawiano. Paweł Grubiak, prezes Superfund TFI zwraca uwagę, że to doprowadziło do delikatnego spadku wartości amerykańskiego dolara i, w konsekwencji, do wzrostu notowań złota. Złoto najjaśniej w historii zaświeciło na początku sierpnia 2020 r., kiedy przez kilka dni jego cena utrzymywała się powyżej 2000 dol. Następnie przyszła korekta, która ściągnęła notowania poniżej 1700 dol.

spadki cen złota

Dobre wiadomości dla inwestorów długoterminowych są takie, że w 2024 r. W tym samym czasie alternatywna wartość posiadania złota spada. To zwiększy popularność metalu szlachetnego wśród inwestorów w 2022 r. Z drugiej strony analitycy Goldman Sachs wskazują, że na spowolnienie rajdu cenowego złota mogą mieć wpływ pozytywne informacje dotyczące potencjalnej szczepionki na COVID–19. W raporcie możemy przeczytać również o tym, że w perspektywie najbliższych kilku miesięcy możemy spodziewać się albo korekty ceny złota, albo utrzymania trendu bocznego.

Kursy walut

Jak podaje Dorota Sierakowska, inwestorzy spodziewają się, że Fed będzie realizował zapowiadaną jastrzębią politykę i odważnie podnosił poziom stóp procentowych. Biznes w INTERII to najświeższe informacje gospodarcze – aktualne kursy walut, notowania giełdowe i cen surowców, wiadomości ze spółek głównego parkietu i NewConnect. Przeczytaj rekomendacje ekspertów i z sukcesem pomnażaj swój kapitał. Jeden z najbardziej znanych epizodów stagflacji wydarzył się w latach 70. Inwestorzy, którzy próbowali schować się przed kryzysem na rynku akcji, boleśnie przekonali się, że nie był to najlepszy pomysł, zwłaszcza dla kierujących się zasadą “kup i trzymaj”. Choć zmienności wówczas nie brakowało, a S&P500 notował wahania po kilkadziesiąt procent, w ostatecznym rozrachunku rynek miał spore problemy, by skutecznie “przeskoczyć” szczyt z końca 1968 roku.

Kolejne dobre dane ze Stanów – po środowym odczycie niższej od oczekiwań inflacji CPI otrzymaliśmy dane o malejącej inflacji producenckiej – dały rynkom nadzieje… exxonmobil earnings preview for the third quarter of 2022 Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe. Dalszy spadek oprocentowania amerykańskich obligacji skarbowych.

Słaby rynek kryptowalut uderza w wyniki Nvidie. Po ponad 50% spadku bitcoina już nie opłaca…

Stagflacja (połączenie stagnacji z inflacją) jest bardzo wymagającym okresem dla inwestorów. W przeszłości w takim otoczeniu rynek metali szlachetnych pozwalał nie tylko zachować, ale i zwiększyć siłę nabywczą i deklasował rynki akcji oraz długu. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach taki scenariusz może zostać ponownie przetestowany. Zgodnie z prognozami analityków wartość złota na początku stycznia 2027 roku przekroczy $3500. Maksymalna cena na 2027 rok wyniesie $3794,2 minimalna – $3529.

Choć podwyżka stóp procentowych była zgodna z oczekiwaniami, dane makro oraz gołębie wypowiedzi spowodowały, że inwestorzy mocniej skupili swoją uwagę na tym, co będzie działo się jesienią. Dolar słabnie, złoto drożeje Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu FED podniósł stopy procentowe wykup na twitterze boli tesla o 75 punktów bazowych. Była to decyzja zgodna z oczekiwaną, a cały dotychczasowy cykl podwyżek w tym roku sprawił, że stopy procentowe znalazły się w przedziale 2,25-2,5 proc. Podczas ostatniego cyklu podwyżek, do osiągnięcia tego pułapu potrzeba było trzech lat.

Ze względu na fakt, że notowania złota wyrażane są przy pomocy właśnie tej waluty, zmiany siły nabywczej dolara przekładają się na wykres wartości królewskiego metalu. Występująca pomiędzy nimi korelacja ma charakter negatywny, co oznacza, że gdy dolar traci na wartości, cena złota wzrasta, z kolei wzrost kursu dolara przekłada się na spadek wartości kruszcu. Zależności tej nie należy jednak traktować jak regułę – zdarza się bowiem, że zarówno wartość złota, jak i kurs dolara jedocześnie wzrastają lub maleją. Niektórzy analitycy techniczni zapowiadali na drugą połowę czerwca ruch w górę do poziomu 1900 dolarów za uncję. Podkreślali jednak, że zagrożeniem dla notowań “żółtego metalu” mogą być decyzje Fed.

spadki cen złota

Inflacja wpływa na wartość XAU, ale nie tak mocno, jak można byłoby przypuszczać. Większość początkujących inwestujących w złoto zakłada, że jeśli w USA wzrośnie inflacja, cena metalu szlachetnego również powinna się podnieść, za uncję trzeba będzie płacić więcej inflacyjnych dolarów. Jednak w perspektywie długoterminowej nie ma silnej korelacji między inflacją a cenami złota.

Złoto wciąż 16% niżej od szczytów. Fed pomógł podnosząc stopę procentową

Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Komitet ma spotkać się jeszcze sześć razy do końca roku, a Powell stwierdził, że decyzja o podwyżce stóp procentowych może zostać podjęta podczas każdego spotkania. Rynek złota osiągnął w piątek nowe minima na poziomie 1860 USD za uncję dzięki oczekiwaniom rynków dotyczących zwiększenia stóp procentowych przez FED. Fed zaznaczył, że podwyżki stóp procentowych w USA mogą nastąpić szybciej niż tego wcześniej oczekiwano.

Dlaczego cena złota spadła?

Cena złota spada z powodu umocnienia dolara, informuje Bloomberg. Dolar umacnia się bo jest „bezpieczną przystanią” w sytuacji przeceny innych aktywów z powodu rosnących obaw recesji, a także w związku z oczekiwanym dalszym agresywnym podwyższaniem stóp przez Fed.

Pod koniec zeszłego tygodnia GUS opublikował czerwcowy odczyt inflacji, który wyniósł 15,6 proc. To mniej więcej tyle, ile zakładał konsensus rynkowy. To także najwyższy odczyt od ponad 25 lat, jednak za jej wzrost odpowiadają w głównej mierze wzrosty cen nośników energii (3 proc.). Długoterminowe perspektywy dla notowań złota pozostają raczej pozytywne, co oznacza szanse na wzrost wartości kruszcu.

Złoty mocny, dziś w centrum uwagi dane z Polski

Za uncję, czyli szczyt z przełomu maja i czerwca 2021 r., i teraz wokół niego oscyluje. Realna, defensywna inwestycja zaczyna przyciągać kapitał. Gospodarka nie odzyska stabilności zbyt szybko, co zwróci inwestorów ku bezpiecznej przystani, a więc możemy się spodziewać utrzymania cen metali w prognozach krótkoterminowych.

Wzrostu w stosunku do obecnych poziomów – pisze AG Thorson, analityk rynku złota. Można mówić o “flash crash”, czyli błyskawicznym spadku wycen, które raz na jakiś czas zdarzają się na rynkach finansowych. Czasem przez przypadek, a czasem w wyniku rynkowej paniki. Na rynku złota z taką sytuacją już dawno nie mieliśmy do czynienia. Już 4 maja ma zapaść kolejna decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp, a oczekiwania są wysokie.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl NASDAQ z perspektywą cofnięcia do pkt. Złoto tanieje w trakcie porannej części wtorkowej sesji w oczekiwaniu na publikację danych inflacyjnych za lipiec w USA, które mogą rzucić nieco światła na to, jaką decyzję podejmie Rezerwa Federalna we wrześniu. W środę zostanie opublikowany odczyt inflacji CPI w USA Złoto potaniało o 2,4% od początku roku Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl Złoto tylko nieco poniżej 1800 dol. Za uncję Cena złota we wtorek rano opada o 0,2% do 1784,80 dol.

W ostatnich dniach na rynku złota panowały mieszane nastroje. Jednak już wtorkowa sesja przyniosła zawrócenie cen w dół, które jest kontynuowane w kolejnych dniach. Obecnie złoto powróciło do okolic 1800 USD za uncję i testuje tę barierę jako poziom wsparcia. W dobry dla złota, bo recesyjny lub stagflacyjny, rozwój wypadków wierzą analitycy MUFG. To przyczyniło się do delikatnego wzrostu rynkowych stóp procentowych. Rentowność 10-letnich obligacji rządu USA w ciągu dwóch dni poszła w górę z 1,55% do 1,68% i osiągnęła najwyższy poziom od miesiąca.